Elm Team Schedules


The 2019-20 schedules for individual Elm Middle School teams (including Scholastic Bowl) are located in the rows directly below.

Our cheerleaders participate at boys basketball games home and away. Our pom-pons squad takes the court at home games only.

Elm student-athletes compete in the Leyden-Norwood Athletic Conference (LNAC).
 

Date & Time

Meet

Location

Sept. 10, 2019 
@ 4:45 p.m.*
*Approximate

Mini-Meet vs. Pennoyer, Union Ridge

Elmwood Park High School
8201 W. Fullerton Ave.
Elmwood Park

Sept. 17, 2019
@ 4:45 p.m.*
*Approximate

Regular Meet vs. LNAC Schools

Grant Park,
44 W. Golfview Drive
Northlake

Sept. 24, 2019
@ 4:45 p.m.*
*Approximate

Regular Meet vs. LNAC Schools

Grant Park,
44 W. Golfview Drive
Northlake

Oct. 8, 2019
@ Times TBA*
*Rain date is Oct. 9

Conference Title Meet

Grant Park,
44 W. Golfview Drive
Northlake

Date & Time

Meet

Location

Sept. 10, 2019
@ 4 p.m.

Mini-Meet vs. Pennoyer, Union Ridge

Elmwood Park High School
8201 W. Fullerton Ave.
Elmwood Park

Sept. 17, 2019
@ 4 p.m.

Regular Meet vs. LNAC Schools

Grant Park
44 W. Golfview Drive
Northlake

Sept. 24, 2019
@ 4 p.m.

Regular Meet vs. LNAC Schools

Grant Park
44 W. Golfview Drive
Northlake

Oct. 8, 2019
@ Times TBA*
*Rain date is Oct. 9

Conference Title Meet

Grant Park
44 W. Golfview Drive
Northlake

Date & Time

Opponent

Location

Oct. 11, 2019
@ 4 p.m.

River Grove

Elmwood Park High School
8201 W. Fullerton Ave.
Elmwood Park

Oct. 15, 2019
@ 4 p.m.

Mannheim

Mannheim School
2600 Hyde Park Ave.
Melrose Park

Oct. 16, 2019
@ 4 p.m.

Rosemont

Elmwood Park High School
8201 W. Fullerton Ave.
Elmwood Park

Oct. 17, 2019
@ 4 p.m.

Lincoln

Elmwood Park High School
8201 W. Fullerton Ave.
Elmwood Park

Oct. 22, 2019
@ 4 p.m.

Giles

Elmwood Park High School*
8201 W. Fullerton Ave.
Elmwood Park
*This is a Giles home game;
all Giles home games are
played on the road

Oct. 23, 2019
@ 4 p.m.

Hester

Elmwood Park High School
8201 W. Fullerton Ave.
Elmwood Park

Oct. 25, 2019
@ 4 p.m.

Pennoyer

Pennoyer School
5200 N. Cumberland Ave.
Norridge

Oct. 28, 2019
@ 4 p.m.

Rhodes

Elmwood Park High School
8201 W. Fullerton Ave.
Elmwood Park

Nov. 1, 2019
@ 4 p.m.

Union Ridge

Union Ridge School
4600 N. Oak Park Ave.
Harwood Heights

Nov. 5, 2019
@ 4 p.m.

Conference Playoffs,
Opponent TBA

at Higher Seeded Site

Nov. 6, 2019
@ 4 p.m.

Conference Playoffs,
Opponent TBA

at Higher Seeded Site

Date & Time

Opponent

Location

Sept. 9, 2019
@ 4 p.m.

Pennoyer

Elmwood Park High School
8201 W. Fullerton Ave.
Elmwood Park

Sept. 11, 2019
@ 4 p.m.

Rhodes

Rhodes School
8931 Fullerton Ave.
River Grove

Sept. 12, 2019
@ 4 p.m.

Hester

Hester School
2836 Gustav St.
Franklin Park

Sept. 16, 2019
@ 4 p.m.

Union Ridge

Elmwood Park High School
8201 W. Fullerton Ave.
Elmwood Park

Sept. 18, 2019
@ 4 p.m.

Giles

Elmwood Park High School
8201 W. Fullerton Ave.
Elmwood Park

Sept. 19, 2019
@ 4 p.m.

Rosemont

Rosemont Softball Complex
27 Jennie Finch Way
Rosemont

Sept. 23, 2019
@ 4 p.m.

River Grove

Sheltens Field
8592 Herrick Ave.
River Grove

Sept. 24, 2019
@ 4 p.m.

Lincoln

Lincoln School
9750 Soreng Ave.
Schiller Park

Sept. 25, 2019
@ 4 p.m.

Mannheim

Elmwood Park High School
8201 W. Fullerton Ave.
Elmwood Park

Oct. 2, 2019
@ 4 p.m.

LNAC Quarterfinals,
Opponent TBA

Location TBA

Oct. 3, 2019
@ 4 p.m.

LNAC Semifinals,
Opponent TBA

Location TBA

Oct. 4, 2019
@ 4 p.m.

LNAC Championship
& 3rd Place,
Opponent TBA

Rosemont Softball Complex
27 Jennie Finch Way
Rosemont

Date & Time

Opponent

Location

Sept. 9, 2019
@ 4 p.m.

Pennoyer *
* Pennoyer is unable to field
a girls softball team. Mannheim
will field a second team, called
"Falcons," to take Pennoyer's
place on the LNAC schedule.

Pennoyer School *
5200 N. Cumberland Ave.
Norridge


* Mannheim location TBA

Sept. 11, 2019
@ 4 p.m.

Rhodes

Elmwood Park High School
8201 W. Fullerton Ave.
Elmwood Park

Sept. 12, 2019
@ 4 p.m.

Hester

Elmwood Park High School
8201 W. Fullerton Ave.
Elmwood Park

Sept. 16, 2019
@ 4 p.m.

Union Ridge

Union Ridge School
4600 N. Oak Park Ave.
Harwood Heights

Sept. 18, 2019
@ 4 p.m.

Giles

Giles School
4251 N. Oriole Ave.
Norridge

Sept. 19, 2019
@ 4 p.m.

Rosemont

Elmwood Park High School
8201 W. Fullerton Ave.
Elmwood Park

Sept. 23, 2019
@ 4 p.m.

River Grove

Elmwood Park High School
8201 W. Fullerton Ave.
Elmwood Park

Sept. 24, 2019
@ 4 p.m.

Lincoln

Elmwood Park High School
8201 W. Fullerton Ave.
Elmwood Park

Sept. 25, 2019
@ 4 p.m.

Mannheim

Mannheim School
2600 Hyde Park Ave.
Melrose Park

Oct. 2, 2019
@ 4 p.m.

LNAC Quarterfinals,
Opponent TBA

Location TBA

Oct. 3, 2019
@ 4 p.m.

LNAC Semifinals,
Opponent TBA

Location TBA

Oct. 4, 2019
@ 4 p.m.

LNAC Championship
& 3rd Place,
Opponent TBA

Rosemont Softball Complex
27 Jennie Finch Way
Rosemont

Date & Time

Opponent

Location

Order of Matches

Oct. 17, 2019
@ 4 p.m.

Pennoyer

Pennoyer School
5200 N. Cumberland Ave.
Norridge

8th grade plays first

Oct. 22, 2019
@ 4 p.m.

Hester

Elm Middle School
7607 W. Cortland St.
Elmwood Park

8th grade plays first

Oct. 23, 2019
@ 4 p.m.

Mannheim

Mannheim School
2600 Hyde Park Ave.
Melrose Park

8th grade plays first

Oct. 28, 2019
@ 4 p.m.

Rhodes

Elm Middle School
7607 W. Cortland St.
Elmwood Park

8th grade plays first

Nov. 4, 2019
@ 4 p.m.

Union Ridge

Union Ridge School
4600 N. Oak Park Ave.
Harwood Heights

7th grade plays first

Nov. 6, 2019
@ 4 p.m.

Giles

Giles School
4251 N. Oriole Ave.
Norridge

7th grade plays first

Nov. 7, 2019
@ 4 p.m.

Lincoln

Elm Middle School
7607 W. Cortland St.
Elmwood Park

7th grade plays first

Nov. 13, 2019
@ 4 p.m.

Rosemont

Elm Middle School
7607 W. Cortland St.
Elmwood Park

7th grade plays first

Nov. 14, 2019
@ 4 p.m.

River Grove

Elm Middle School
7607 W. Cortland St.
Elmwood Park

7th grade plays first

Nov. 19, 2019
@ 4 p.m.

7th LNAC
Quarterfinals,
Opponent TBA

at Higher Seed

N/A

Nov. 20, 2019
@ 4 p.m.

8th LNAC
Quarterfinals,
Opponent TBA

at Higher Seed

N/A

Nov. 21, 2019
@ Times TBA

7th & 8th LNAC
Semifinals,
Opponents TBA

Pennoyer School
5200 N. Cumberland Ave.
Norridge

7th grade plays first

Nov. 22, 2019
@ Times TBA

7th & 8th LNAC
Finals & 3rd Place,
Opponents TBA

Pennoyer School
5200 N. Cumberland Ave.
Norridge

7th grade plays first

Date & Time

Opponent

Location

Order of Games

Dec. 11, 2019
@ 4 p.m.

Mannheim

Elm Middle School
7607 W. Cortland St.
Elmwood Park

8th graders play first

Dec. 12, 2019
@ 4 p.m.

Giles

Elm Middle School
7607 W. Cortland St.
Elmwood Park

8th graders play first

Dec. 16, 2019
@ 4 p.m.

Rosemont

Rosemont School
6101 Ruby St.
Rosemont

8th graders play first

Dec. 17, 2019
@ 4 p.m.

Rhodes

Rhodes School
8931 Fullerton Ave.
River Grove

8th graders play first

Dec. 19, 2019
@ 4 p.m.

River Grove

River Grove School
2650 Thatcher Ave.
River Grove

8th graders play first

Jan. 14, 2020
@ 4 p.m.

Lincoln

Lincoln School
9750 Soreng Ave.
Schiller Park

7th graders play first

Jan. 16, 2020
@ 4 p.m.

Hester

Hester School
2836 Gustav St.
Franklin Park

7th graders play first

Jan. 21, 2020
@ 4 p.m.

Union Ridge

Elm Middle School
7607 W. Cortland St.
Elmwood Park

7th graders play first

Jan. 23, 2020
@ 4 p.m.

Pennoyer

Elm Middle School
7607 W. Cortland St.
Elmwood Park

7th graders play first

Jan. 27, 2020
@ 4 p.m.

7th LNAC
Quarterfinals,
Opponent TBA

at Higher Seed

N/A

Jan. 28, 2020
@ 4 p.m.

8th LNAC
Quarterfinals,
Opponent TBA

at Higher Seed

N/A

Jan. 30, 2020
@ Times TBA

7th & 8th LNAC
Semifinals,
Opponents TBA

Rhodes School
8931 Fullerton Ave.
River Grove

7th graders play first

Jan. 31, 2020
@ Times TBA

7th & 8th LNAC
Finals & 3rd Place,
Opponents TBA

Rhodes School
8931 Fullerton Ave.
River Grove

7th graders play first

Date & Time

Opponent

Location

Order of Games

Dec. 11, 2019
@ 4 p.m.

Mannheim

Elm Middle School
7607 W. Cortland St.
Elmwood Park

8th graders play first

Dec. 12, 2019
@ 4 p.m.

Giles

Elm Middle School
7607 W. Cortland St.
Elmwood Park

8th graders play first

Dec. 16, 2019
@ 4 p.m.

Rosemont

Rosemont School
6101 Ruby St.
Rosemont

8th graders play first

Dec. 17, 2019
@ 4 p.m.

Rhodes

Rhodes School
8931 Fullerton Ave.
River Grove

8th graders play first

Dec. 19, 2019
@ 4 p.m.

River Grove

River Grove School
2650 Thatcher Ave.
River Grove

8th graders play first

Jan. 14, 2020
@ 4 p.m.

Lincoln

Lincoln School
9750 Soreng Ave.
Schiller Park

7th graders play first

Jan. 16, 2020
@ 4 p.m.

Hester

Hester School
2836 Gustav St.
Franklin Park

7th graders play first

Jan. 21, 2020
@ 4 p.m.

Union Ridge

Elm Middle School
7607 W. Cortland St.
Elmwood Park

7th graders play first

Jan. 23, 2020
@ 4 p.m.

Pennoyer

Elm Middle School
7607 W. Cortland St.
Elmwood Park

7th graders play first

Jan. 27, 2020
@ 4 p.m.

7th LNAC
Quarterfinals,
Opponent TBA

at Higher Seed

N/A

Jan. 28, 2020
@ 4 p.m.

8th LNAC
Quarterfinals,
Opponent TBA

at Higher Seed

N/A

Jan. 30, 2020
@ Times TBA

7th & 8th LNAC
Semifinals,
Opponents TBA

Rhodes School
8931 Fullerton Ave.
River Grove

7th graders play first

Jan. 31, 2020
@ Times TBA

7th & 8th LNAC
Finals & 3rd Place,
Opponents TBA

Rhodes School
8931 Fullerton Ave.
River Grove

7th graders play first

Date & Time

Opponent

Location

Order of Games

Dec. 11, 2019
@ 4 p.m.

Mannheim

Elm Middle School
7607 W. Cortland St.
Elmwood Park

8th graders play first

Dec. 12, 2019
@ 4 p.m.

Giles

Elm Middle School
7607 W. Cortland St.
Elmwood Park

8th graders play first

Jan. 21, 2020
@ 4 p.m.

Union Ridge

Elm Middle School
7607 W. Cortland St.
Elmwood Park

7th graders play first

Jan. 23, 2020
@ 4 p.m.

Pennoyer

Elm Middle School
7607 W. Cortland St.
Elmwood Park

7th graders play first

Date & Time

Opponent

Location

Order of Games

Feb. 12, 2020
@ 4 p.m.

Giles

Elm Middle School
7607 W. Cortland St.
Elmwood Park

8th graders play first

Feb. 18, 2020
@ 4 p.m.

Rosemont

Rosemont School
6101 Ruby St.
Rosemont

8th graders play first

Feb. 20, 2020
@ 4 p.m.

Mannheim

Elm Middle School
7607 W. Cortland St.
Elmwood Park

8th graders play first

Feb. 24, 2020
@ 4 p.m.

Lincoln

Lincoln School
9750 Soreng Ave.
Schiller Park

8th graders play first

Feb. 25, 2020
@ 4 p.m.

River Grove

River Grove School
2650 Thatcher Ave.
River Grove

7th graders play first

Feb. 27, 2020
@ 4 p.m.

Pennoyer

Elm Middle School
7607 W. Cortland St.
Elmwood Park

7th graders play first

March 3, 2020
@ 4 p.m.

Hester

Hester School
2836 Gustav St.
Franklin Park

7th graders play first

March 5, 2020
@ 4 p.m.

Union Ridge

Elm Middle School
7607 W. Cortland St.
Elmwood Park

7th graders play first

March 9, 2020
@ 4 p.m.

Rhodes

Rhodes School
8931 Fullerton Ave.
River Grove

7th graders play first

March 11, 2020
@ 4 p.m.

7th LNAC
Quarterfinals,
Opponent TBA

at Higher Seed

N/A

March 12, 2020
@ 4 p.m.

8th LNAC
Quarterfinals,
Opponent TBA

at Higher Seed

N/A

March 18, 2020
@ Times TBA

7th & 8th LNAC
Semifinals,
Opponents TBA

Rhodes School
​​​​​​​8931 Fullerton Ave.
River Grove

7th graders play first

March 19, 2020
​​​​​​​@ Times TBA

7th & 8th LNAC
Finals & 3rd Place,
Opponents TBA

Rhodes School
8931 Fullerton Ave.
​​​​​​​River Grove

7th graders play first

Date & Time

Opponent

Location

Order of Matches

Feb. 12, 2020
@ 4 p.m.

Giles

Elm Middle School
7607 W. Cortland St.
Elmwood Park

7th graders play first

Feb. 18, 2020
@ 4 p.m.

Rosemont

Rosemont School
6101 Ruby St.
Rosemont

7th graders play first

Feb. 20, 2020
@ 4 p.m.

Mannheim

Elm Middle School
7607 W. Cortland St.
Elmwood Park

7th graders play first

Feb. 24, 2020
@ 4 p.m.

Lincoln

Lincoln School
9750 Soreng Ave.
Schiller Park

7th graders play first

Feb. 25, 2020
@ 4 p.m.

River Grove

River Grove School
2650 Thatcher Ave.
River Grove

8th graders play first

Feb. 27, 2020
@ 4 p.m.

Pennoyer

Elm Middle School
7607 W. Cortland St.
Elmwood Park

8th graders play first

March 3, 2020
@ 4 p.m.

Hester

Hester School
2836 Gustav St.
Franklin Park

8th graders play first

March 5, 2020
@ 4 p.m.

Union Ridge

Elm Middle School
7607 W. Cortland St.
Elmwood Park

8th graders play first

March 9, 2020
@ 4 p.m.

Rhodes

Rhodes School
8931 Fullerton Ave.
River Grove

8th graders play first

March 10, 2020
@ 4 p.m.

Leyden-Fenton
Scholastic Bowl
Invite

East Leyden High School
3400 Rose St.
​​​​​​​Franklin Park

Order TBA

Date & Time

Opponent

Location

April 13, 2020
@ 4 p.m.

Rosemont

Elmwood Park High School
8201 W. Fullerton Ave.
Elmwood Park

April 14, 2020
@ 4 p.m.

Rhodes

Elmwood Park High School
8201 W. Fullerton Ave.
Elmwood Park

April 20, 2020
@ 4 p.m.

Lincoln

Elmwood Park High School
8201 W. Fullerton Ave.
Elmwood Park

April 21, 2020
@ 4 p.m.

Giles

Elmwood Park High School*
8201 W. Fullerton Ave.
Elmwood Park
*This is a Giles home game;
all Giles home games are
played on the road

April 22, 2020
@ 4 p.m.

River Grove

Elmwood Park High School
8201 W. Fullerton Ave.
Elmwood Park

April 28, 2020
@ 4 p.m.

Union Ridge

Union Ridge School
4600 N. Oak Park Ave.
Harwood Heights

April 30, 2020
@ 4 p.m.

Mannheim

Mannheim School
2600 Hyde Park Ave.
Melrose Park

May 4, 2020
@ 4 p.m.

Pennoyer

Pennoyer School
5200 N. Cumberland Ave.
Norridge

May 5, 2020
@ 4 p.m.

Hester

Elmwood Park High School
8201 W. Fullerton Ave.
Elmwood Park

May 11, 2020
@ 4 p.m.

Conference Playoffs,
Opponent TBA

at Higher Seeded Site

May 13, 2020
@ 4 p.m.

Conference Playoffs,
Opponent TBA

at Higher Seeded Site

Date & Time

Opponent

Location

Order of Matches

April 9, 2020
@ 4 p.m.

Giles

Giles School
4251 N. Oriole Ave. 
Norridge

8th grade plays first

April 13, 2020
@ 4 p.m.

Lincoln

Elm Middle School
7607 W. Cortland St. 
Elmwood Park

8th grade plays first

April 15, 2020
@ 4 p.m.

Union Ridge

Union Ridge School
4600 N. Oak Park Ave. 
Harwood Heights

8th grade plays first

April 20, 2020
@ 4 p.m.

Rosemont

Elm Middle School
7607 W. Cortland St. 
Elmwood Park

8th grade plays first

April 21, 2020
@ 4 p.m.

Pennoyer

Pennoyer School
5200 N. Cumberland Ave. 
Norridge

7th grade plays first

April 22, 2020
@ 4 p.m.

Rhodes

Elm Middle School
7607 W. Cortland St. 
Elmwood Park

7th grade plays first

April 27, 2020
@ 4 p.m.

Mannheim

Mannheim School
2600 Hyde Park Ave. 
Melrose Park

7th grade plays first

April 29, 2020
@ 4 p.m.

Hester

Elm Middle School
7607 W. Cortland St. 
Elmwood Park

7th grade plays first

April 30, 2020
@ 4 p.m.

River Grove

Elm Middle School
7607 W. Cortland St. 
Elmwood Park

7th grade plays first

May 4, 2020
@ 4 p.m.

7th LNAC
Quarterfinals,
Opponent TBA

at Higher Seed

N/A

May 5, 2020
@ 4 p.m.

8th LNAC
Quarterfinals,
Opponent TBA

at Higher Seed

N/A

May 6, 2020
@ Times TBA

7th & 8th LNAC
Semifinals,
Opponents TBA

Pennoyer School
5200 N. Cumberland Ave. 
Norridge

7th grade plays first

May 7, 2020
@ Times TBA

7th & 8th LNAC
Finals & 3rd Place,
Opponents TBA

Pennoyer School
5200 N. Cumberland Ave. 
Norridge

7th grade plays first